Warunki propagacji

Solar X-rays:
Status
Geomagnetic Field:
Status
 
Xray Flux:
Status
Magnetometr:
Status
Kp Index:
Status
VHF Aurora:
Status
144 MHz Es dla EU:
Status
Dzisiejszy MUF & Es:
Status
Źródło n3kl.org

Na sprzedaż

Sprzęt krótkofalarski którego chcemy się pozbyć:
» store.sp5pip.pl

Reklama Google

Nowa wersja WSTJ-XDrukuj

Oprogramowanie

2 września ukazała się nowa wersja "pre-release" oprogramowania WSTJ-X. Wersja oznaczona jest numerem 1.8.0-rc2 i poprawia kilka błędów, zapewnia większą wydajność oraz oferuje kilka nowych funkcji. Dopracowane zostało wsparcie dla FT8.

Cyfrowe mody takie jak JT65 i FT8 wymagają precyzyjnego zegara wewnętrznego. Jeżeli zegar komputera różni się od czasu rzeczywistego o nawet 1 lub 2 sekundy, nawiązanie łączności może być urudnione lub wręcz nie możliwe. Sugerowane jest korzystanie z serwerów NTP.

dotRadio również dla krótkofalowcówDrukuj

Internet

Możliwa jest już rejestracja nazwy w domenie .radio. Domena TLD .radio jest zarządzana przez Europejską Unię Transmisyjną (EBU) przy wsparciu innych światowych stowarzyszeń nadawczych.

Z dniem 31 października 2017 roku kończy się okres pilotażowy w czasie którego przyjmowane są rezerwacje na nazwy w domenie, po tym terminie EBU będzie starało się optymalizować rezerwowane nazwy np. w celu eliminowania spornych nazw.

Ta prestiżowa domena dostępna jest dla organizacji związanych z działalnością radiokomunikacyjną. Podstawowowa cena abonamentu rocznego dla np. dla rozgłośni radiowych to 220 Euro. Cena dla stacji radioamatorskich to 25 Euro na rok. Domenę można zarejestrować na stronie https://register.radio

Numer 09/2017Drukuj

QST Magazine

We wrześniowym magazynie:

Kapituła Nagrody im. Zdzisława BieńkowskiegoDrukuj

PK-UKF

SP6LB SKW obradach WZC (Walne Zgromadzenie Członków) Stowarzyszenia PK-UKF uczestniczył Pan Kosma Bieńkowski – syn śp. Zdzisława Bieńkowskiego SP6LB. Pan Kosma Bieńkowski został członkiem Kapituły Nagrody im. Zdzisława Bieńkowskiego utworzonej przez Stowarzyszenie PK UKF. W skład Kapituły weszli jeszcze Mirosława Salwa SP5NHF oraz Piotr Skrzypczak SP2JMR. Nagroda może być m. innymi przyznana za działania na rzecz jedności w polskim ruchu UKF.

Pan Kosma Bieńkowski przedstawił Stowarzyszeniu ofertę nieodpłatnego przekazania ponad 100 instrukcji radiotelefonów i transiwerów przetłumaczonych na język polski. Wszystkie instrukcje są w wersji elektronicznej.WZC Stowarzyszenia PK UKF postanowiło, że instrukcje te powinny być dostępne wszystkim krótkofalowcom polskim. Uznano w związku z tym, iż powinny być w dyspozycji PZK. Ponadto Pan Kosma Bieńkowski przekazał prawa do korzystania z filmów krótkofalarskich nakręconych przez ojca. 

Źródło: PK-UKF